İLÇEMİZİN CANLI VE ÖRNEK BİR KENT OLMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ

İşbaşına geldiğimiz günden bu yana bir yılı geride bırakmış bulunuyoruz. Göreve geldikten sonra yaptıklarımızı kısaca özetleyecek olursak; Seçimlerin hemen ardından  “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla tüm Oda üyelerimizle bir araya gelip, bunun her şeyden daha önemli ve ilk önceliğimiz olması gerektiği mesajını verdik.


İletişimin gücüne inandığımız için ekibimizde basın ve tanıtımdan sorumlu bir danışmanla çalışmaya başladık. Üyelerimizle daha iyi iletişim kurabilmek, faaliyetlerimizden daha hızlı haberdar olmalarını sağlamak için bir iletişim ağı kurduk. Selçuk Ticaret Odası’na yakışır bir İnternet sitesini hayata geçirdik ve Odayı sosyal medyaya taşıdık.


Selçuk'ta bugüne kadar hiç yapılmamış KOSGEB Girişimcilik kursunu bir yıl içinde üç kez düzenledik. Bu sayede 30'ar kişilik gruplar halinde 90 kişiye girişimcilik sertifikası verdik. Bu sertifikayı alanlardan bazıları yeni işyerlerini açtılar. Bazılarının işyeri açma fikirleri değişti, bazıları ise açtıkları işyerlerini başka yerlere taşıdı. Sonuç olarak bu kurslar sayesinde Selçuk Ticaret hayatına yeni bir bakış açısı getirdiğimizi düşünüyorum. Yeni işyeri açacaklar bugün gelip bize danışıyorlar, fikir alışverişi yapıyoruz ve bu sayede planlanmadan açılıp kapanan, yanlış yerlerde kurulan işletmelerin önüne geçmiş oluyoruz.


2013 yılında İzmir Travel Turkey Turizm Fuarı’na büyük bir stantla ve üyelerimizle birlikte katıldık. Selçuk'un doğru tanıtılması ve turizmin gelişmesi için fuarlara katılımın çok önemli olduğunu düşünüyorum.  Herkesin Efes, Meryemanayı, Şirince'yi bildiğini düşünsek de Selçuk'u hepsine sahip bir marka kent yapma yolunun, işbirliği içinde iyi tanıtım ve pazarlamayla mümkün olabileceğine inanıyorum.


2014 yılı başında ise Oda olarak bu kez ilk defa Almanya'da Uluslararası bir fuara katıldık. ITB Berlin Fuarı tüm dünyada en iyi turizm fuarları arasında gösterilmektedir. Selçuk gibi bir kentte yaşayıp, uluslararası turizm fuarlarına katılıp Selçuk'u tanıtmaz ve pazarlamaz isek; Selçuk'ta neden turizm gelişmiyor diyemeyiz. İzmir'e gelen yabancı turistin yüzde 80'inin sebebi Selçuk ve Selçuk'un değerleridir. Bunun farkında olmamız ve çevremize de bunu hissettirmemiz gerektiğini düşünüyorum.


Geçtiğimiz ay İzmir’de gerçekleştirilen Ticaret Odaları ortak toplantısında Ankara'ya iletilmek üzere Küçük Menderes'in kirliliğinin ve Selçuk'a verdiği zararları anlatan kapsamlı bir dosya verdik.  Sorunun bütün İzmir ve Ege Bölgesi’nin sorunu olduğuna vurgu yaptık. Çözüm için ortak hareket edilmesi gerektiğini vurguladık. Ekonomi Bakanı’nın da katıldığı İzmir Ekonomi Zirvesi’nde Selçuk’u temsil ettik. Ankara’da yapılan Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası’na Selçuk Ticaret Odası olarak katıldık. İlçemizin en önemli sorunlarını Şura’ya taşıdık, çözüm önerilerimizi sıraladık.


Yönetim olarak Selçuk’ta gerçekleştirdiğimiz ilklere bu dergiyle bir yenisini daha eklemenin sevinci ve heyecanı içindeyiz.  Selçuk Vizyon Dergisi hem siz değerli üyelerimizle aramızda güzel bir köprü olacak hem de Selçuk dışına da çıkarak ilçemizin tanıtılmasına katkıda bulunacak. Yayın hayatına ‘Merhaba’ diyen dergimizin bu anlamda Selçuk’ta önemli bir eksikliği gidereceğine inanıyorum.


Biz Oda olarak kentimizin hem ekonomik hem de sosyal anlamda gelişmesi için elimizi her zaman taşın altına koymaya hazırız. Bütün amacımız ilçemizin daha canlı ve örnek bir kent olması için çalışmaktır.
 
Sağlıklı ve bol kazançlı günler dileğiyle,