GENÇ ODA, DİNAMİK SELÇUK
1989 yılının Haziran ayında Tire Ticaret Odası’ndan Selçuk ilçesinde faaliyet gösteren kayıtların belgelerinin istenmesiyle tesis edilen Oda, Selçuk Ticaret Odası unvanı ile kurulmuştur.  17 Haziran 1989’da Selçuk kaymakamı Osman Demir’in de katıldığı Meclis Başkanı Hasan Kubur’un başkanlığında ilk Selçuk Ticaret Odası Meclisi toplanmıştır. 


STO İLK MECLİSİ
Meclis Başkanı Hasan Kubur, 
Başkan Vekili Hüseyin Subaşı,


Meclis üyeleri;
Şinasi Şar, G.Remzi Çelikel, Şükrü Özkaynak, Halil Arık, Cemil Kasaboğlu, Mehmet Sıtkı Erol, Turgut Öz, Hüseyin Kağan, Bülent Çelen, Hasan Balseven

Toplanan ilk meclis Odanın ilk yönetim kurulu üyelerini seçmiştir, 20 Haziran’da toplanan yönetim kurulu ilk toplantısında görev dağılımını gerçekleştirmiştir.

 

STO İLK YÖNETİM KURULU
Yönetim Kurulu Başkanı Şinasi Şar,
Başkan Vekili G. Remzi Çelikel,
Üye Şükrü Özkaynak
Üye Halil Arık
Üye Cemil Kasaboğlu

STO yönetimi odanın ticaret sicil işlemlerinin takibi için Gürsu Tuncer’in işe alınmasını gerçekleştirmiş, sözleşmeli olarak Ahmed Kıran da genel sekreter olarak göreve alınmıştır.

İlk yönetim kurulu kararı uyarınca odaya kaydı yapılan şahıs ve firmalar şunlardır:
Ali Rıza Bölük
Mustafa Ceritoğlu
Atadan Otelcilik Turizm Tic.San A.Ş.

Selçuk Ticaret Sicilindeki ilk kayıtlar ve ticaret sicil numaraları şöyle;
Efes Mandırası Aydın Karahan1
Bekir Koçak 2
Süleyman Koçak 3
Ali Adıgüzel 4
Şarlar Kollektif Şirketi Mustafa Şar ve ortakları 5
Selçuk Mandırası Mustafa Kırıtak 6
Nihat Kasap 7
Şaban Erkan 8
Şen Kasap 9
S.S. Esnaf Kefalet Kooperatifi 10

 

Oda Hizmet Atatürk Mahallesi 2004 Sokak’ta şimdiki Halkbankası’nın arkasında hizmet vermeye başlayan STO, daha sonra garajın şu anda bulunduğu yerde Belediye Düğün Salonu’nun hemen alt katında faaliyetlerini sürdürmüştür. 2003’te müzenin arkasındaki  Atatürk Mahallesi 1064 Sk. No: 1’de bulunan işyerini kiralayan STO 2008 yılında garajın üstünde bulunan binada Efes Tiyatro Salonunun yanında hizmetlerine devam etmektedir.

STO’nun kalite çalışmaları ise 2008 yılına kadar uzanmaktadır. 2008 yılında hazırlıklarını tamamlayan Oda URS bağımsız denetleme kuruluşu tarafından denetlenerek hizmetlerinin kalitesini tescillettirmiştir. O günden bu zamana kadar ISO 9001 kalite belgesi sahibi olan kurum kendini sürekli yenileme ve hizmetlerini sürekli iyileştirme hedefindedir.

2009 yılında İzmir Kalkınma Ajansı tarafından teklif çağrısı yapılan turizm ve çevre mali destek programına 2010 yılında bir proje hazırlayarak kazanan Oda, ilçeye 600 bin TL tutarında bir hibe kazandırarak turizm ve tanıtma ağırlıklı etkileşimli ekranlar (kiosklar), turizm harita ve panolarıyla Selçuk turizmine katkı sağlamıştır. 

2013 yılına kadar çeşitli zamanlarda İzmir’deki ve bazı Yunan adalarındaki sektörel ve uluslar arası fuarlara katılımcı ve ziyaretçi olarak katılan Selçuk Ticaret Odası ilçeyi ve yatırım imkanlarını daha etkin tanıtmak için 2013 yılından sonra istikrarlı bir fuar katılımcısı olmuştur. Kurum ilk defa 2014 yılında uluslar arası bir  fuara katılım kararı alarak  2014 ITB Berlin Fuarı’nda Selçuk turizmini tanıtmış ve kentin yatırım imkanlarını anlatmıştır. 

ITB Berlin 2014,2015 2016, WTM Londra 2015, Moskova 2015, Midilli 2015  Utrecht 2015 yurtdışındaki turizm fuarlarında İZKA ve İzmir İl Kültür Turizm Müdürlüğü şemsiyesi altında ya da kendi bütçesi ile katılımcı olarak katıldığı fuarlara ek olarak Berlin Fruit Logistica gibi dünyanın en büyük sebze ve meyve fuarına ziyaretçi olarak katılmıştır. Yurtiçinde katıldığı uluslarası fuarlar ise Travel Turkey, Yörex Yöresel ürünler fuarı sayılabilir.

2004 yılında seltico.org adresiyle ilk defa web sitesi kuran kurum daha sonra resmi olarak www.selcukticaretodasi.org.tr adresinde web yayınlarına devam etmektedir.  

Oda Akreditasyon Projesi Kapsamında 26.02.2015 tarihinde STO TOBB’a Akreditasyon Başvuru talebini iletilmiştir. Yapılan değerlendirme sonucu başvuru kabul edilerek Selçuk Ticaret Odası 12. Dönem Akreditasyon Sürecine dahil olmuştur. 2016 yılı sonunda Türk Loydu tarafından yapılan denetimlerde STO başarılı bulunarak, 2017 yılı başında TOBB İkiz Kulelerde düzenlenen törenle kurum akreditasyon belgesini almıştır. 

Süreçlerini sürekli iyileştirmek için çalışan STO kentte kurumlararası işbirliğine önem veren yaklaşımı, kent  ve bölge gündemindeki  konularda sunduğu çözüm önerileri ve lobiciik faaliyetleri ile öne çıkmaktadır.

Oda, süreli yayınlarla da üyelerine hizmetlerini duyuran kurum 2010 yılından beri gazete, dergi ve bülten yayımlamaktadır. 

Selçuk Ticaret Odası, 2019 yılında kentin turizm değerlerini toplu olarak sunmak ve tanıtımını yapmak için çoklu dil seçeneği ile geliştirdiği turizm portalı visitephesus.org sitesini yayına soktu. Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Kalkınma Ajansı, İzmir Ekonomi Üniversitesi, İzmir Ticaret Odası gibi paydaşları ve yerel kişi ve kurumlarla işbirliğine giderek kente bir turizm hizmeti sunan STO turizm portalının sürekli geliştirilmesi ve tanıtılması yönünde çalışmalarını sürdürmektedir.

STO kentte Belediye, Kaymakamlık, Üniversiteler ve diğer STK ile işbirliği yaparak kente proje yazma kültürünü geliştirmek amacıyla faaliyet yürütmekte olup, 2019 yılında İZKA'nın açmış olduğu mali destek programlarına kentten (2 si STO, biri Kaymakamlık olmak üzere) proje başvurusunda bulunmuş ve değerlendirme sürecini beklemektedir.

Bulunduğu kentin gelişmesi ve girişimcilik kültürürünün yaygınlaşması amacıyla 2013 yılından itibaren 10 dönem KOSGEB ile protokol yaparak girişimcilik eğitimleri veren kurum yaklaşık 300 kişinin belgelendirilmesini sağlamıştır. Destekten yararlanma oranı yüzde 15 gibi yüksek bir oranda seyretmiştir. Üyelerden ve paydaşlarından gelen eğitim taleplerini değerlendirerek sürekli bir eğitim süreci yürüten kurum kişisel gelişim, kurum kültürü, aile şirketlerinin kurumsallaşması, yabancı pazarlar, dış ticaret, müşteri ilişkileri, satış teknikleri, sosyal güvenlik ihtiyaçları, proje yazma eğitimi gibi pekçok eğitim gerçekleştirmiş ve gerçekleştirmeye devam etmektedir. 

STO üyelerine ve paydaşlarına daha iyi hizmet vermek gayesiyle bir hizmet binası yapmak için girişimlerde bulunmuş, kent merkezinde üyelerinin kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabileceği konumda  olacak yeni hizmet yerinin 2019 yılında ihalesini yaparak inşasına başlamayı hedeflemektedir. Eğitim salonları ve  çağdaş fiziki koşullarla yeni yerinde hizmet verme amacıyla bina inşasının en kısa sürede tamamlanması hedeflenmektedir.